Začínáme s robotickou stavebnicí LEGO® Education SPIKE™ Essential

Naše škola zakoupila díky projektu Národního plánu obnovy, který je podpořený MŠMT a financovaný EU, robotické stavebnice LEGO SPIKE Essential pro žáky 1. stupně a LEGO SPIKE Prime pro žáky 2. stupně. Stavebnice nabízejí nespočet možností ve světě programování a robotiky. Nejedná se jen o ledajaké “hraní s legem”. Tato inovativní vzdělávací pomůcka přispívá k rozvoji logického myšlení, podporuje systematický přístup i technické dovednosti, vede k týmové spolupráci při řešení konkrétních problémů. Během sestavování robotů se zdokonaluje jemná motorika, prostorová představivost, komunikativní dovednosti a trpělivost při práci. V neposlední řadě se žáci hravou formou seznamují s elementárním programováním.

Ve čtvrtek 20.října 2022 žáci 2.A třídy poprvé vyzkoušeli robotické stavebnice LEGO SPIKE Essential. Tyto stavebnice druháky doslova očarovaly. Po úvodní instruktáži, jak pracovat se stavebnicí a s aplikací SPIKE™, se ihned s chutí pustili do práce. Výuková lekce vždy obsahovala příběh s hlavním hrdinou (Maria, Daniel, Sofie, Leo), který zastával roli vypravěče a potřeboval vyřešit problém. Nejdříve žáci sestavili auto se světlem na prozkoumání jeskyně, poté naprogramovali mávající ruku, která pomohla Leovi pozdravit své kamarády. Do třetice si každý vybral lekci podle vlastní volby. Žáci během tří vyučovacích hodin postavili několik robotických asistentů vybavených nejen motorem a Smart HUBem, ale také optickým senzorem, díky kterému mohli vylepšovat program.  Práce s robotickými stavebnicemi byla pro žáky opravdu zážitkem. A proto se už teď těší na další hodiny v duchu programování a robotiky!

Mgr. Vladimíra Vančurová

HTML galerie Zonerama