Absolventské práce žáků 9. ročníku

Na konci devítileté docházky do základní školy by měl žák prokázat míru naplnění cílů základního vzdělávání:

• osvojení si strategie učení;
  • tvořivé myšlení;
  • řešení problémů;
  • dovednost komunikovat a spolupracovat;
  • poznat svoje možnosti a uplatnit schopnosti.

Absolventská práce bude jednou z forem, kterou budeme ověřovat tyto dovednosti, schopnosti a znalosti (klíčové kompetence) žáků, kteří končí základní vzdělávání. Její vypracování a odevzdání stanovuje naše škola jako povinnou součást práce žáka 9. ročníku a je zakotveno ve Školním vzdělávacím programu ZŠ Miroslav.

V rámci zpracování a prezentace absolventské práce může žák uplatnit svoje schopnosti a dovednosti:

• schopnost samostatně pracovat na daném tématu;
  • schopnost vyhledávat a zpracovávat informace;
  • dovednost komunikovat a spolupracovat;
  • schopnost vyjádřit vlastní názor na dané téma;
  • schopnost integrovat učivo více předmětů a nacházet souvislosti mezi jevy a poznatky;
  • schopnost napsat text pomocí textového programu v počítači.

Průběh absolventské práce:

• každý žák si dle svých zájmů a preferencí předmětů vybere téma absolventské práce a osloví vedoucího práce;
  • svoji představu žák zkonzultuje s vedoucím práce a dohodnou si systém konzultací;
  • po elektronickém odevzdání bude práce písemně zhodnocena konzultantem;
  • žáku bude dle zaměření absolventské práce přidělen oponent;
  • absolventská práce bude veřejně prezentována před komisí učitelů;
  • absolventská práce bude ohodnocena známkou, která ovlivní klasifikaci předmětu (podle zaměření práce);
  • absolventská práce bude ohodnocena známkou, která ovlivní klasifikaci předmětu (podle zaměření práce).