Vánoční zvyky u prvňáčků

Snad všechny děti se v adventním čase nemohou dočkat Vánoc. Proto jsme jim, spolu s jejich rodiči, vytvořili ve třídě přímo vánoční atmosféru. Nejdůležitější součást této atmosféry, voňavý živý stromeček, jsme nazdobili různými vánočními ozdobami, řetězy a světýlky. Nechyběl ani nádherný adventní věnec u dveří a na okně, nezapomněli jsme ani na našeho želváka Alexe a      i jeho akvárium děti vánočně přizdobily. Ačkoliv sníh se někde „zdržel“, na našich oknech zářily sněhové vločky a parapety pokrývala sněhová postýlka s lucerničkami, v nichž jsme každý týden po celý prosinec zapalovali svíčky. A když nastal ten dlouho očekávaný den, prvňáčci, plni očekávání, spěchali do třídy slavnostně nastrojeni, aby společně oslavili, jen malinko dříve, „Štědrý den“. Při rozsvíceném stromečku a ve vánočně vyzdobené třídě jsme poslouchali a zpívali vánoční koledy, vyráběli svícny z jablíček a chvojí, ochutnávali domácí vánoční cukroví a Prosinec 2018 besídka + turnaj 005vyprávěli jsme si o vánočních zvycích a tradicích. A kdyby jen to, my jsme si je, téměř všechny, i ve třídě skutečně vyzkoušeli. Slavnostně jsme si prostřeli štědrovečerní tabuli, kterou zdobily čerstvě vyrobené svícny, nechybělo ani zlaté prasátko, barborka, kapří šupinky, jmelí, nezapomněli jsme ani prostřít do sudého počtu /je nás 17/ pro nečekaného hosta. Po sladkém přípitku následoval bramborový salát a rybičkové řízky od maminek, mimochodem excelentní!  A po výborném jídle jsme si rozkrojili jablíčka, věštili jsme budoucnost podle tajemných papírků, odlitého vosku, plovoucích lodiček a došlo i na házení střevícem. Dětem se však nejvíce rozzářila očička po zazvonění zvonečku. Teprve pak nastalo dlouho očekávané rozdávání dárečků. Byly mezi nimi i velmi poučné a zábavné hry, které rodiče nabalili Ježíškovi a za ně jim všichni moc děkujeme. Snad si na ty své první školní „Vánoce“ budou pamatovat a možná i svým dětem o nich budou jednou vyprávět. Určitě jim je připomenou i vánoční báňky s jejich jmény, které pro ně nechaly maminky vyrobit. Rodičům ještě jednou za příkladnou pomoc a spolupráci  moc děkuji a těším se na další společnou třídní akci.

Mgr. Jana Pavlů