Veselá notička – pěvecká soutěž ve školní družině

2018-01-11 099Ve dnech 9.1. a 11.1. 2018 proběhlo ve školní družině předkolo MIROSLAVSKÉHO KLÍČKU pro mladší děti, soutěž VESELÁ NOTIČKA. Soutěžili jsme ve dvou kategoriích.

Děti z první a druhé třídy soutěžily v úterý 9.1. Přihlásilo se 22 soutěžících a na prvních čtyřech místech se umístily :

1. Lenka Benešová

2. Denisa Kounická

3. Klára Konupčíková

4. Pavlína Zahrádková

Děti ze třetí a čtvrté třídy soutěžily ve čtvrtek 11.1. Z jedenácti soutěžících se na prvních místech umístily :

1. Naďa Benešová

2. Ingrid Bortlová

3. Sabina Balážová

Cenu diváků získala Naďa Benešová.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a za odvahu a těm, kteří zvítězili přejeme hodně úspěchu v dalším kole.

Lada Vostalová

Čarování s vařečkou ve školní družině

IMG_20171122_123519Naše školní družina zavoněla vanilkou. Domluvili jsem se, že si ještě dříve než budou vánoce, něco dobrého ukuchtíme. Ale nebylo to tak jednoduché, jak se zdálo na první pohled. V každém oddělení se tvořilo něco jiného – piškotové dortíčky slepované nutelou, stále více oblíbené mufiny a dokonce se smažily palačinky. Nejprve jsme si museli doma zjistit recepty, za pomocí našich vychovatelek a pana vychovatele následovalo počítání, kolik budeme celkem potřebovat mouky, cukru, vajec, másla atd. Abychom si vyzkoušeli všechno, co ke kuchtění patří, seznámili jsme se s postupem, jak připravit těsto. Suroviny na těsto jsme si i sami ve skupinkách navážili a uhnětli. Každý se nějak zapojil. Žáci si donesli z domu váleček a podložku na válení, protože přece jenom jich v naší kuchyňce tolik na půjčení nemáme. Když bylo hotovo všichni jsme si pochutnali. Vše nám šlo hladce také díky mamince pana vychovatele, která nám přišla pomoct. Tímto jí moc děkujeme za výbornou spolupráci.
Akce se velmi povedla, každý si pochvaloval plné a spokojené bříško.

Den stromů

Stromy mají pro nás velký význam jak po stránce ekologické, tak i estetické. Proto jsme se říjen 2017 045rozhodli připomenout si jejich den i ve školní družině. Jednotlivá oddělení si s tímto úkolem poradila různě. Především jsme se snažili, aby děti poznaly stromy v bezprostředním okolí družiny a také stromy, se kterými se mohou setkat v lese či v okolí domova. Znamenalo to naučit děti poznávat stromy podle jejich listů a plodů. A to jednak na stromech rostoucích přímo před budovou družiny, tak i podle předkládaných obrázků.

Také jsme toto téma zpracovali výtvarně. Děti malovaly obrázky stromů, dělaly otisky stromové kůry na papír a koláže z listů. Menší děti vybarvovaly omalovánky s tématy stromů a listů. Rovněž zpracovaly podzim jako takový – padání listů – a to právě dokreslovanou koláží stromu s listy, které se jakoby snášejí z větví na zem pod stromem coby symbol jednoho končícího vegetačního období a zároveň příslib nového života v dalším roce.

Děti měly také možnost využít přírodovědné výukové programy v počítačové učebně. Určitou nevýhodou však je, že z časových důvodů není možné jít na vycházku do lesa ani do zámeckého parku.

Mgr. Josef Škoda

Hasiči ve školní družině

Tak jsme nazvali projekt, zaměřený na to, abychom dětem připomněli zásady bezpečného 2017-10-13 Hasici 083chování, upevnili v nich respekt z ohně, naučili, jak přivolat pomoc, informovali je o práci záchranných složek  a zprostředkovali jim setkání s lidmi, kteří si umí s požárem poradit.

Během týdenního projektu vznikly krásné kresby hasičů, hasičských aut a různých rizikových situací, při kterých může dojít k požáru. Nejstarší děti pracovaly na vytvoření modelu hasičského auta. Dráček Hasík nás provázel všemi aktivitami týdne.

            Vyvrcholením byl příjezd hasičských aut a jejich prohlídka s odborným výkladem místních dobrovolných hasičů, pana Martina a Michala Koziny a pana Zdeňka Svobody.

Děti si mohly auta prohlédnout, posadit se za volant, vyzkoušet si část hasičské výstroje a zeptat se na vše, co je zajímá.

Lada Vostalová

Úžasňákovy rekordy ve školní družině

Čtvrtý a pátý školní týden jsme věnovali zábavnému sportovnímu soutěžení s názvem Uzasnakovy rekordy 001„Úžasňákovy rekordy“.

Hod polenem, běh pozpátku, skákání v pytli, překážková dráha, chůze po kládě, slalomový běh mezi stromy – to všechno jsme zvládli. Takže jsme úžasní jako Úžasňáci.

Nejúspěšnější sportovci:

1.odd. Bartuňek Matěj, Obořil Tomáš, Bauerová Gabriela

2.odd. Kučerová Michaela, Hladík Lukáš, Rybárová Rozárka

3.odd. Bortlová Ingrid, Cyprich Samuel, Pelán Jáchym, Pelánová Tereza, Urbášek Matěj

4.odd. Nováková Natálie, Kacetl Vojtěch, Jelínek Martin

Svět očima dětí

Ve čtvrtek 21.9.2017 za dětmi do školní družiny přišlo Sluníčko. Ve spolupráci s Českou Svět očima dětí (2)pojišťovnou proběhla ve čtvrtek odpoledne celodružinová akce „SVĚT OČIMA DĚTÍ“. Zúčastnilo se 107 malířů. Děti malovaly barevnými křídami na chodníky kolem školní družiny a školy. Vznikla nám tak barevná a veselá cesta do školy, posetá nádhernými obrázky a usmívajícími se sluníčky.

Lada Vostalová

Aktuality

Haló, pojďte si hrát…

Kdy jindy než za nepříznivého počasí sáhneme po některé ze stolních společenských her? Vždyť stolní hry jsou zábava pro malé i velké. Letošní leden se k tomu náramně hodil. A tak jsme s dětmi sáhli nejenom po hrách, které bezpečně známe – Člověče nezlob se, Dáma, Šachy, Domino, ale i po hrách méně známých. Moderní doba nám přináší spoustu nových, moderních společenských her, které nám pomáhají při výchově dětí. V celé oblasti výchovy je hra využívána jako významný výchovný prostředek.

Co jsme hráli? Tak například:

ČESKO JUNIOR – Jak dobře vlastně znáte Českou republiku? 1200 otázek se týkají České republiky a jejích obyvatel jsou rozděleny do čtyř okruhů: lidé a společnost, příroda a geografie, kultura a různé.

Během hry si nejen užijeme hodně zábavy, ale také se o své zemi dozvíme mnoho zajímavých informací. K tomu, abyste ve hře zvítězili je potřeba kromě dobrých znalostí i trocha štěstí.

AKTIVITI – DĚTI – Pojmy na kartičkách jsou kreslené s jasným popiskem. Děti si touto hrou rozvíjí fantazii, vyjadřovací schopnosti a slovní zásobu.

Dva sloni se procházejí po pralese. Jsou na cestě k jezeru. Který slon bude v cíli jako první?

Veselé kresby představují různé věci a pojmy, které se děti snaží znázornit kreslením, pomocí pantomimy nebo slovního popisu.

DOBBLE – Rychlost, postřeh, reflexy! Dobble to je 50 různých symbolů, 55 karet, 8 symbolů na kartě a každé dvě karty spolu mají společný pouze jeden !

Hra nabízí zcela unikátní zábavu. Hráči zde hledají dva stejné symboly na kartách při různých verzích hry (v pravidlech je popsáno celkem 5 her). Super jsou kulaté karty i jednoduchá pravidla vysvětlená doslova za pár sekund. Cílová skupina jsou děti i rodiče – všichni, kdo se chtějí pořádně bavit a nemají čas pročítat dlouhá pravidla.

KUŘECÍ OLYMPIÁDA – je zábavná hra, která vyžaduje od malých hráčů především dobrou paměť. Totiž jen kuře s dobrou pamětí vytrhá pírka ostatním kuřátkům a zvítězí tak v této disciplíně kuřecí olympiády.

UBONGO – je zábavná rodinná hra s geometrickými tvary a blyštivými diamanty. Ubongo od dětí vyžaduje postřeh, rychlost a především představivost.

Rychle! Napínavě! Jednoduše!
Rychle – všichni hráči se pokoušejí poskládat barevné dílky do své karty Ubongo. Napínavě – nechtějí přestat a nemohou se dočkat nového kola. Jednoduše – pravidla Ubonga se dají vysvětlit v několika větách.

JEGNA VĚŽ – je klasická zručnostní společenská hra pro 2 a více hráčů všech věkových kategorií.

Hry se může zúčastnit neomezený počet hráčů. Postupně každý hřáč vytahuje jednou rukou z věže libovolný kámen a staví jej na horní patro. Cílem hry je věž neshodit. Jak věž roste, stává se labilnější a zručnost i nervy hráčů jsou podrobeny napínavé zkoušce. Vzrušení i radost ze hry roste až do okamžiku, kdy za všeobecného veselí věž padá. Hráč, který věž shodil, prohrál, poskládá kameny v ucelenou věž a hra může začít nanovo.

Hra KDO JE KDO? – je logickou hrou, v níž je úkolem detektiva dopadnout podezřelou osobu.

Hru lze hrát jak ve dvou hráčích, tak v mnohačlenných týmech detektivů. Cílem hry je odhalit pachatele (podezřelou osobu na kartě).

PYLOS – Kdo položí svoji kouli na vrchol pyramidy, vyhrál. Protože počet koulí přesně odpovídá počtu potřebnému pro sestavení pyramidy, vyhraje ten hráč, který podle pravidel ušetří více svých koulí během hry.

QUATRO, MLSNÝ KOCOUR, TURBULENTO, NOEMOVA ARCHA, ŠVÁBÍ SALÁT, TY KRÁVO,…

To je jenom malá část z výběru her, který děti mají. A věřte, že je rády hrají.

 

Tak „Haló, pojďte si hrát……“.