Projekt „Život v lese“ – Šablony II

Již první školní dny vylákaly naše „malé“ ekology a ochránce přírody ze třídy 4.B na velmi zajímavou a poutavou vycházku po lese v okolí miroslavského koupaliště. Celým dopolednem je provázel a o životě v lese zasvěceně vyprávěl odborný lesní hospodář a jednatel Městských lesůIMG_20210903_085213 z Dačic, Ing. Kamil Kupec. Žáci poznávali lesní flóru, faunu, určovali stáří a výšku stromů pomocí praktických pomůcek, ale využívali i vlastní odhad, čímž si i pomalu opakovali učivo matematiky a prvouky ze třetí třídy. Zaujala je i hra na hledání stromů podle hmatu a zjistili, že přírodu může člověk vnímat opravdu všemi smysly.

Procházka probíhala v dost náročném terénu, proto není divu, že všem přišlo vhod super občerstvení u provizorního ohniště, které pro děti připravil pan Raboň. Každý si tedy opekl nad ohněm svého „buřtíka“, vždyť v přírodě přece chutnají špekáčky úplně jinak než doma na grilu! A po naplnění bříšek se ještě p. Kupec, pomocí hry, přesvědčil, jestli všichni během výkladu dávali pozor a pozorně poslouchali, o čem jim povídal. Na připraveném starém koberci měli žáci za úkol sestavit strukturu stromu a určený „Lýkožrout smrkový“ se musel do smrku nějakým způsobem zavrtat. No to Vám byla legrace! Snad budeme moci absolvovat takových praktických a poučných vycházek na čerstvém vzduchu ještě více. Pan Kupec nám slíbil, že za dětmi rád znovu přijede a tentokrát se budou společně zabývat problematikou budování mokřadů a výsadbou školního lesa nebo větrolamu. Velmi zajímavá výzva, nemyslíte? moc se všichni těšíme.

Mgr. Jana Pavlů