Nástrahy internetu z rukou odborníka na naší škole v Miroslavi

Internet představuje v dnešní době již nezbytnou součást společnosti, která však spolu s velkým množstvím výhod nese i negativní stránky této sítě. Při pohybu na internetu totiž můžeme přijít do styku s hrozbami, které bychom měli být schopni rozpoznat a využít vědomosti z oblasti zabývající se ochranou informací tzn. informační bezpečnosti.Nástrahy internetu 1

V rámci našeho grantu O2, Chytrá škola, jsme si pozvali na naší školu odborníka, aby nám vyškolil naše děti a ty byly ušetřeny všech těchto nepříjemných věcí, které se mohou stát, když užíváte sociální sítě a nedodržujete daná pravidla. Tímto odborníkem byl pan Mgr. Lukáš Látal z organizace Nebuď Oběť, který nebyl na naší škole poprvé a věříme, že to nebylo ani naposledy.

Postupně nám pan Látal vyškolil sedm tříd včetně dohlížejících pedagogů a posléze také pedagogický sbor společně s asistenty pedagogů. S jeho přednáškami se pojily cizí slova jako Kyberšikana, Kybergrooming, Sexting, Kyberstalking. Další věci, které byly také do přednášek zahrnuty, byly názvy jako fake video apod. Pan Látal navštívil naší školu již před dvěma lety. Některé z jeho přednášek jsem absolvovala. Mohu říci, že vzhledem k vyvíjející se technologii se také přednášky a školení pohybují směrem kupředu. Přednášející se snaží zareagovat na rychle vyvíjející se trh a podávat rady, které se týkají nejnovějších nástrah spojených s používáním sociálních sítí.

Děti pozorně sledovaly jeho výklad, protože to bylo téma, které je jim blízké a přednášky byly velmi poutavé. Věřím, že jsme si všichni odnesli nové poznatky a budeme se mnoha z nich řídit, když se budeme na těchto nebezpečných sociálních sítích pohybovat. Jsem přesvědčena, že když budeme alespoň část z nich dodržovat, tak budou pro nás tyto sítě bezpečné. Chtěla bych touto cestou poděkovat panu Látalovi a budeme se těšit opět na jeho návštěvu u nás v Miroslavi.

Karin Boháčová – Metodik prevence.