Náš školní strom – lípa „Pětka“

Všichni víme, že lípa je český národní symbol, ale málokdo tuší, jak se jím vlastně stala. Pokud nahlédneme do literatury, zjistíme o původu symboliky lípy velmi málo informací. Pro sesbírání patřičného množství zajímavostí jsme s žáky 5.B třídy vyhlásili téměř detektivní pátrání, do nějž se zapojili s velkým zájmem a nadšením. Celotýdenní projekt „Národní strom – lípa“ jsme zakončili zasazením našeho školního stromu, lípy, kterou jsme pojmenovali „Pětka“. Měla by nám připomínat každoroční svátek Dne Země, ale také podzimní oslavy stého výročí od založení samostatné Lípa 2018 051Československé republiky. V minulosti se vysazoval strom lípy při významných událostech, tak proč bychom v téhle krásné tradici nemohli pokračovat? Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám lípu darovali, dopravili ke škole a vyhloubili jámu potřebných rozměrů. Panu řediteli vděčíme za vymezení místa, kam by se mohla lípa zasadit, a to není zrovna jednoduchá záležitost, jak by se někomu mohlo zdát. Případ „Národní strom – lípa“ můžeme tedy definitivně uzavřít a naší „Pětce“ přejeme hlavně dlouhověkost, zdraví a ať dělá radost a třeba i stín kolemjdoucím a její léčivá síla ať má hluboké kořeny, které ukrývají tajné vzkazy žáků budoucím generacím.

Mgr. Jana Pavlů