Na návštěvě v Podyjí

Ochrana přírody se stala prvořadým úkolem nás všech, protože moderní civilizace v globálních rozměrech  nenávratně ničí přírodní hodnoty. Jednou z možností je územní ochrana hodnotných, zachovalých a jedinečných květen 2018 066celků krajiny. Na území ČR se nachází 4 národní parky a jedním z nich je i NP Podyjí, který minulý týden navštívili žáci pátých tříd naší školy. Exkurzi předcházelo seznámení s videozáznamy z této malebné oblasti, která však ve skutečnosti předčila naše očekávání. Celým dopolednem nás provázela paní Svatava Holubová, která velmi úzce spolupracuje se všemi školami znojemského okresu, kterým není ochrana přírody lhostejná. Chuť přírody jsme vyzkoušeli všemi smysly. Poznávali jsme druhy nejvíce zastoupených stromů i květin, není jich zrovna málo a stejně jako u živočichů je to dáno polohou, klimatem, geomorfologií a zachovalostí území. Cílem naší turisticko-poznávací trasy byla vyhlídka na zříceninu hradu Haardeg a pohled na kaňon řeky Dyje, meandry lemované skalními útvary, ale i vyhřívající se ješterky a stále pracující mravenci nás doslova uchvátili. Národní park můžeme přirovnat moderní Noemově arše, která pečuje o velké množství rostlin a živočichů, chrání jejich domov, bez něhož by určitě vyhynuli. Všichni žáci určitě pochopili, že do národního parku bychom měli přicházet jako pokorní a vnímaví návštěvníci, abychom mohli vnímat velkolepost přírodních sil, které občas přesahují naše chápání i náš pozemský život. Vydejte se i Vy na výlet do jedinečné oblasti, kterou můžeme „zatím“ ještě obdivovat. A nezapomeňte dodržovat návštěvní řád!

Mgr.Jana Pavlů