Ochránci přírody z pátých ročníků

Místo školy do přírody uklízet

V pátek 2. 5. jsme v rámci Dne Země šli místo do školy uklízet odpadky do Štěpánova. Vycházky se zúčastnily obě páté třídy naší ZŠ Miroslav. S sebou jsem si do batohu vzala gumové rukavice, velký igelitový pytel, pití a svačinu. Sraz byl v osm hodin u školy a odtud jsme pod vedením našich třídních učitelek Mgr. Jany Benešové a Mgr. Veroniky Vráblíkové vyrazili směrem do Štěpánova.
Nálada byla výborná a počasí nám přálo. Ve Štěpánově jsme se pustili do díla: začali jsme svačinou a pak jsme se pustili do úklidu odpadků, které do přírody nepatří, přírodu hyzdí a pro zvěř mohou být i životu nebezpečné. Nasbírali jsme tři velké pytle odpadků a s dobrým pocitem jsme se vrátili do Miroslavi.
Jaký asi pocit mohou mít občané, kteří těmi odpadky přírodu znečišťují?

Autor: Jana Tesařová, 5. B

Štěpánovský lom

Je jaro a po jaru následuje léto. Jsou to dvě nejteplejší roční období a proto většinou nesedíme celý den doma, radši bychom mohli chodit ven na vycházky. Na Den Země jsme se se spolužáky a učitelkami pátých tříd Základní školy Miroslav vydali uklidit u Štěpánovského lomu odpadky.
Ve Štěpánovském lomu se do 70. let 20. století těžíval kámen. Dnes zde naleznete skálu vysokou 250 až 281 m. n. m. a pod ní rostou stromy a keře a jiné rostliny…kameny vyhřáté jarním či letním sluncem vám můžou posloužit jako přírodní křesla. Tento lom patří od roku 2013 do přírodních chráněných památek, ale podle těch odpadků si myslím, že to tam za tu dobu ještě nikdo neuklidil. Po našem úklidu to už vypadá jako chráněná oblast, kde se můžete setkat i s ještěrkou pod stromy nebo keři.

Autor: Klára Němcová, 5. B

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA