Matematika hrou aneb „Abaku“

Zábavná hra pro všechny, kteří raději než ve verbálních dovednostechAbaku soutěží v matematické zdatnosti, to je Abaku. Hra s čísly, která můžete hledat kdekoliv, například na značkách aut, v telefonních číslech apod. Jde o to najít tzv. Abaku číslo, což je řada čísel, která dá nějaký příklad. Například řada čísel 15621 je Abaku číslo, protože v ní mohu najít příklady: 1+5=6, 15 + 6=21. Metoda pomáhá budovat a upevňovat počtářské schopnosti dětí herní formou a ideální je s ní začít hned v první třídě.

V rámci projektu MAP II získala před Vánocemi základní škola Miroslav od města Moravský Krumlov darem sadu pomůcek pro 15 žáků, která obsahuje Abakostky, Abakarty, magnetická čísla a deskové hry s Abakameny. S touto metodou v naší škole začali pracovat letošní druháčci a páťáci, ovšem postupně se dostává do povědomí i jiných tříd a ročníků. Bohužel si pomůcek k této hře užili druháčci zatím jen krátce v lednu a únoru, než byly opět školy zcela uzavřeny. Ovšem hra Abaku má i svou online podobu a dokonce i svou ligu, a tak děti trénují hru i doma v aplikaci abakulab. Hry s pomůckami posilují v dětech logické myšlení a usnadňují pochopení matematických souvislostí. Abaku hra se dáAbaku pomůcky použít ve výuce, ale také ve volném čase v podobě deskové hry pro všechny členy rodiny. Více o pravidlech hry na www.abaku.org.

Mgr. Jana Benešová