Masopust – výroba masek na karneval

IMG_3730Masopust  začíná po svátku Tří králů a trvá do masopustního úterý.  Je to svátek pohyblivý a jeho délka záleží na termínu Velikonoc.  Masopust byl provoněný zabijačkou – doporučovalo se hojně jíst maso a vše mastné a masité, jen tak prý zůstane člověk po celý rok při síle. V tomto období se konaly svatby, bály a další zábavy. Lidé se prostě veselili. Vyvrcholením masopustních oslav byl průvod masek, ve kterém kráčely nebo poskakovaly maškary medvěda, koně, barevného Masopusta, žida s holí, nevěsty a ženicha, báby s nůší či kostlivce s kosou a dalších. Masky v doprovodu hudebníků obcházely dům po domu. U každého domu se průvod zastavil, muzikanti zahráli a paní domu si zatančila s medvědem, aby jeho síla přešla na celé stavení. Pantáta nabídl maskám občerstvení. Večer všichni vyrazili tančit do místního hostince, kde zábava o půlnoci končila. Po bujarém masopustním úterý následovala Popeleční středa, která byla začátkem čtyřicetidenního půstu trvajícího až do Velikonoc. Někdy bylo součástí masopustního veselí pohřbívání basy nebo loučení se s masopustem.

Školní rozhlas vyhlašuje, vesele nám oznamuje,

masopust zas přišel k nám, ten rej masek dobře znám.

Maškary k nám přišly, hej, začal masopustní rej.

Masopustní veselice, masopustní rej,

pojď si s námi masku dělat, na nic nečekej.

Chystáme se na karneval, bude zábava,

maska se nám lehce dělá, je to paráda.

Tímto bychom chtěli poděkovat za velmi zdařilou akci, kterou pro žáky 1. stupně a speciálních tříd připravili starší kamarádi, žáci 5.- 8. ročníku, pod vedením p. uč. Biberlové a Holcrové ve čtvrtek, hned po jarních prázdninách. Přišli za námi do tříd, přinesli materiál a šablony a vše nám pěkně vysvětlili. Společně jsme vyráběli karnevalové masky, které se nám moc povedly a byly nádherné. Dětem udělaly velkou radost a mnohé z nich byly i ozdobou maškarního bálu nejen v družině.

Za žáky a paní učitelky Mgr. Olga Široká