Jarní exkurze: památník Leoše Janáčka a VIDA!

Letošní jaro si naši páťáci užívali nejen při matematických soutěžích, ale i na různých exkurzích. Nejdříve jsme v dubnu navštívili památník Leoše Janáčka, který sídlí v domku na zahradě Varhanické školy v Brně, kterou Janáček zakládal a byl jejím ředitelem. Prohlédli jsme si jeho pracovnu s klavírem a dozvěděli se něco o jeho životě a tvorbě. Paní průvodkyně nám přiblížila především operu Příhody lišky Bystroušky a zanotovali jsme si některé známé lidové písně, které Janáček v díle použil. Po této hudební části jsme se vydali pěšky obdivovat brněnské památky, zavítali jsme na hrad Špilberk a prošli jsme historické centrum Brna.

V půli května naše kroky vedly do VIDA! science centra v Brně, kde jsme zjistili, že věda může být a je zábavná. Procvičili jsme si například masáž srdce, což je opravdu dřina, prošli srdcem obra, v rotující místnosti jsme si užili účinky odstředivé síly, dokonce se projeli na kole IMG_3897po visutém laně ve výšce asi 10 metrů a zahráli si hru pevnost VIDArd, v jejímž cíli na nás čekal poklad. Úžasné bylo i zvukové vystoupení Mr. Ucha, který nás provedl cestou od vzniku zvuku až k našemu sluchovému nervu.

Všechny exkurze, výlety a akce absolvujeme v našich zelených třídních tričkách, které děti v zimě dostaly pod školním vánočním stromečkem.

Mgr. Jana Benešová