Jak jsme se „prozlobili“ až do vesmíru

Možná to znáte. Ráno odcházíte z domova, těšíte se na kamarády a za zády se vám P1040147 ozve ta nenáviděná věta: „A ne abys ve škole zlobil!“ Opravdu hodně povzbuzující a silně motivující věta pro úspěšný ranní start!

Nicméně první dvě hodiny uplynou jako voda a je tu velká přestávka. Svačina je dávno snědená a vy se v myšlenkách vracíte do předešlé hodiny matematiky, kde jste v zemi Biland nakupovali a platili bilandskými groši. Lákají vás i teď, a tak si jdete s nimi pohrát na tabuli. Zatímco objevujete kouzlo magnetu a zkoušíte novou sportovní disciplínu – hod groši na tabuli – děvčata už běží žalovat na chodbu dozorující paní učitelce, že kluci ve třídě zlobí. Než se paní učitelka objeví ve dveřích, sami ukončujete zábavu, protože jeden Dgroš skončil za tabulí a nejde vytáhnout. Provinile stojíte u tabule jako čtyři mušketýři po prohraném souboji, očekáváte trest a na mysli vám vyvstane věta z dnešního rána. Nálada je pod psa.

Místo kázání a poznámky za zlobení nás paní učitelka každého „odmění“ mini knížkou Výlet v čase, ze které si máme připravit referát o vesmíru. Příští hodinu prvouky nastoupíme jako jeden muž před tabuli, že seznámíme spolužáky s nabytými vědomostmi, ale paní učitelka má s námi zcela jiný záměr. Všechny čtyři nás jmenuje kapitány vesmírných lodí. Za úkol si máme vybrat posádku, vymyslet pro ni název a v imaginárním skafandru se dopravit na odpalovací rampu.

Tři, dva, jedna …START! Letíme! Cestou přitom plníme úkoly a sbíráme hvězdné body. Všem je jasné, že úspěch celé posádky závisí na kapitánovi a jeho důkladné domácí přípravě – četbě s porozuměním. Po splnění mise se vracíme zpět na Zemi za doprovodu písně Dobrý den, majore Gagarine a obrazový dokument umocňuje tuto slavnostní atmosféru. Posádka raketoplánu Plutouši získala 12 hvězdných bodů, Slunce nasbíralo 14 bodů, Cestovatelé v čase 16 bodů a vítězem se stala vesmírná loď Černá díra s 17 body. Vítězství je o to cennější, že celou posádku tvoří žáci dyslektici, tedy ti, co mají problémy se čtením.

Opět se potvrdilo, že kdo si hraje, nezlobí. A my jsme si hráli!

Zlobidla z 3. B a uč. Široká