Exkurze žáků IX. ročníku do Prahy

IMG_6642Dne 23. října 2018 navštívili naši žáci devátého ročníku hlavní město Prahu. Cílem  naší jednodenní literárně-historické exkurze byla tentokrát návštěva Vyšehradského hřbitova a Slavínu a dále zhlédnutí zrekonstruovaného orloje na Staroměstském náměstí.

V dopoledních hodinách jsme zahájili exkurzi příchodem na Vyšehrad. Rozdělili jsme se do menších skupin, neboť prostory na hřbitově jsou velmi stísněné a jednotlivé hroby jsou u sebe v bezprostřední blízkosti.

Žáci měli jedinečnou příležitost seznámit se s nejvýznamnějšími osobnostmi, o nichž se učí ve škole v hodinách českého jazyka, hudební a výtvarné výchovy apod.

Vyšehradský hřbitov se nachází při kostele sv. Petra a Pavla na slavném Vyšehradě. Na místě, z něhož podle Jiráskových Starých pověstí českých skočil Horymír se svým koněm Šemíkem z vysokých hradeb dolů k řece Vltavě, od níž potom uháněli k Neumětelům. Tolik stará pověst.

Historie hřbitova je ovšem mnohem věrohodnější a prozaičtější: na tomto místě byl již podle kosterních nálezů  ve 13. století hřbitov. Od roku 1785 zde bylo však zvláštním výnosem pro Prahu povoleno pohřbívání, ačkoliv ostatní hřbitovy u kostelů uvnitř města musely být zrušeny po celém území státu. V letech 1889 – 1893 zde podle projektu Antonína Wiehla byla postavena společná hrobka, kterou vlastenečtí Pražané nazvali Slavín. Proměnu hřbitova v „ národní pohřebiště „ navrhl František Ladislav Rieger.

Na ploše 0,81 ha je pohřbeno na 600 nejvýznamnějších osobností českého národa. My jsme si prostory na hřbitově rozdělili pro lepší orientaci podle jejich profesí, v nichž za svého života proslavili český národ nejen doma, ale i na poli mezinárodním.

Z významných osobností uvádíme pro představu jen několik z nich:

HUDEBNÍCI: Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich, Karel Vacek.

PĚVCI  A  ZPĚVÁCI: Ema Destinová, Eduard Haken, Přemysl Kočí, Waldemar Matuška.

HOUSLISTÉ: Jan Kubelík, Josef Suk mladší.

VÝTVARNÍCI:

MALÍŘI: Karel Purkyně, Vojtěch Hynais, Alfons Mucha, Karel Svolinský, Mikoláš Aleš, Julius Mařák.

SOCHAŘI: Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Václav Levý.

ARCHITEKTI: Josef Gočár, Jan Kaplický, Josef Mocker.

SPISOVATELÉ: Karel Čapek, Vítězslav Nezval, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Josef Kainar, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, František Hrubín.

HERCI: Vlasta Burian, Jiří Adamíra, Luděk Kopřiva, Václav Vydra, Jana Rybářová, Jaroslav Marvan.

VĚDCI: Jan Evangelista Purkyně, Jaroslav Heyrovský, laureát Nobelovy ceny, František Křižík.

SPORTOVCI: Josef Bican, Josef Masopust.

POLITICI: Milada Horáková, Otakar Motejl, Stanislav Gross.

Významný český básník Julius Zeyer v roce 1901 o nich napsal:

„ Svých synů prach vlast, truchlíc, zemi vrací. Jejich skutky, jásajíc, po věky lidstvu hlásá.“

Verš je vytesán na společné hrobce Slavínu a doplňuje tak symbolicky celé ústřední hřbitova:

„ AČ  ZEMŘELI,  JEŠTĚ  MLUVÍ.“

Po ukončení prohlídky jsme zavítali na vyšehradské terasy, abychom mohli společně obdivovat kouzelné panorama Prahy – pod námi  poklidně plynula řeka Vltava, jejíž břehy spojily desítky mostů – včetně toho nejslavnějšího -Karlova. Nad ní se hrdě vypínala Svatovítská katedrála s rozlehlým Pražským hradem.

Naše exkurze pokračovala v odpoledním programu v samém centru Prahy. Prošli jsme početnými klikatými pražskými uličkami, jimiž jsme se dostali na Staroměstské náměstí. Stovky turistů dávaly tušit, že v těchto místech život ani v noci neutichá: směsice jazyků a barev pleti, neustálé hemžení a snahy prodejců i pouličních umělců směřovaly k jedinému cíli: upoutat návštěvníka Prahy za každou cenu jak svým uměním řemeslným, tak i pohybovým.

Prohlédli jsme si i největší pomník u nás – sousoší Jan Hus od Ladislava Šalouna, který dominuje celému Staroměstskému náměstí.

Naše poslední kroky směřovaly opět starými uličkami města k obchodnímu centru Palladium, které vzniklo unikátní přestavbou původních měšťanských domů v jeden velký átriový komplex stovek obchodů a krámků. Po občerstvení a zakoupení dárků pro své nejbližší jsme se vydali na cestu domů.

Nálada v autobuse byla skvělá, pan řidič shovívavý a dálnice nevykazovala tentokráte žádnou uzávěrku, takže jsme se v pořádku ve večerních hodinách navraceli do svých domovů.

Mgr. V. Smékalová