Exkurze do Lipky

Víte, co se děje, když se do rybníka hází věci, které tam nepatří?

My ano! Dozvěděli jsme se to v Lipce, tedy vzdělávacím zařízení pro environmentální výchovu v Brně. A o tom vám teď chceme povyprávět my dvě, Eliška a Kája z 6.A.

Do Lipky jsme se vydali se všemi šestými třídami 9. června. Byli jsme rozděleni do dvou skupin. Skupina, o které bude psát Eliška, zkoumala vodu a o druhé skupině, která zkoumala půdu,  bude referovat Kája.

Voda

Nejdříve jsme se seznámili s lektorkami a také s příběhem, který nás celý den provázel. Já vás s ním ve zkratce seznámím také. V rybníce Blatník zničehonic zemřely všechny ryby. Naštěstí přišla fotografka a předala nám fotografie související s Blatníkem. My jsme se pak rozdělili na dvě skupiny.  Jedna se uvnitř dověděla, co všechno může způsobit znečištění vody, zatímco druhá skupina, a to se mi hodně líbilo, pracovala prakticky. Lovili jsme živočichy z rybníku, zkoumali je a vrátili zpět. Bylo to krásné zpestření dne a jsem ráda, že jsme jeli.

Půda

Po seznámení s lektorkami jsme nejdříve přemýšleli, co vše můžeme najít v půdě. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina se snažila hledat v trávě, rostlinách nebo půdě nějakého živočicha. Všechny živočichy jsme nejdříve prozkoumali v dózách s lupou a pak jsme je vrátili zpátky. Druhá skupina mezitím zkoumala, z čeho všeho se skládá půda. Sbírali jsme zajímavé věci, které jsme objevili v nádobě s hlínou. Pak jsme je zkoumali pomocí speciálních mikroskopů, které se jmenují binokulární lupy.  To bylo velmi zajímavé. Po celém programu jsme si  zahráli hru o tom, jak se v přírodě rozkládají různé věci. Moc jsem si celý den užila.

Za všechny šesté třídy Eliška Křečková a Karolína Polláková z 6.A.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1