Nový život starým štětcům a jiné tvoření

Co se dělo v pracovních činnostech a výtvarné výchově u našich čtvrťáčků?

IMG_7762My staré a tvrdé štětce nevyhazujeme! Proč? Protože z nich vyrobíme tyto krásné štětcové panáky! Obličej a tělo je ze speciální keramické hlíny, která není potřeba vypalovat a uschne na vzduchu. Děti si pak panáčky dozdobily temperami.

Ve vedlejší třídě jsme se zase zaměřili na tkaní dečky pro lamu. Lama je z kartonu a ze zbytků vln, takže i tady probouzím v dětech přirozený zájem o recyklaci materiálů. Tavnou pistolí si pak přilepily korálky (nejčastěji se svým jménem). Všechny výtvory se dětem moc povedly!IMG_7752

Ve výtvarné výchově jsme se žáky obou tříd zkoušeli kresbu suchým pastelem. Objevovali jsme jeho výhody a nevýhody. Děti se také poučily, že pastel musíme „zafixovat“ (zalakovat fixativem nebo lakem na vlasy), aby se nám obrázek nerozmazal. Tématem byly příšerky. Myslím si, že se všem moc povedly!

Fotogalerie.

Ing. Veronika Adámková

Fandili jsme pořádně!

V úterý jsme se žákyIMG_7637 4. A fandili našim českým hokejistům, kteří bojovali na ZOH v Pekingu. Jako správní fanoušci jsme si barvičkami na obličej nakreslili české vlajky, kreslili jsme vlajky i na papír. Během tvoření jsme s napětím sledovali hru. Bohužel i přes velkou podporu naši hokejisté prohráli. Ale i tak jsme si to užili :-) .

Fotogalerie.

Ing. Veronika Adámková

Vánoce se blíží!

IMG_7247Ve škole je vánoční atmosféra v plném proudu. Vánoční tvoření baví všechny děti a jsou opravdu kreativní. Každý ročník si ozdobil svůj vlastní stromeček před budovou prvního stupně. Objevily se ozdoby z přírodních materiálů i umělých, zpracované různými technikami. Rozhodně stojí za to si je prohlédnout.

V oknech školy jsou vyráběné papírové vločky, ve třídách si zdobí žáci vlastní stromečky, pod který si před Vánoci nadělí navzájem dárečky pro radost. Nejen stromeček, ale i různé dekorace, ať už ručně vyráběné nebo kupované, dovytváří ve třídách tu pravou atmosféru Vánoc.

Fotogalerie.

Ing. Veronika Adámková

Co je to Doodle art?

Doodle je v překladu čmárání. Tímto stylem kresby se proslavil Sam Cox, který „doodluje“ všude kam se podívá, na zdi, podlahu, oblečení aj. Žákyně šestého ročníku měly možnost „čmárat“ na vybrané téma během vyučování výtvarné výchovy. Cílem je odpočinout si, procvičit ruku a hlavně probudit svou kreativitu – a o tom výtvarka přece je. :-)

Dívky si mohly vybrat jedno z témat (les, louka, město, technika, doprava, jídlo, ZOO, moře, povolání – práce, emoce, pohádky), ke kterému kreslily jednoduché kresby. Poznáte podle obrázků, které téma si dívky vybraly?

IMG_6884 IMG_6891

Více fotografií zde.

Ing. Veronika Adámková

Přípravy na podzimní výstavu

U čtvrťáků a páťáků se ve výtvarné výchově a pracovních činnostech tvoří o sto šest. Blíží se totiž podzimní výstava (26. 10. 2021, více info zde), kde žáci prezentují své výtvory s podzimními motivy.

Děti lepí, stříhají, brousí, skládají, kreslí a malují. Jde jim to opravdu skvěle, můžete se těšit na krásné výrobky a obrázky. Více fotek z procesu naleznete zde.

IMG_6718IMG_6722

Ing. Veronika Adámková

4.A tvoří krásná letadla a strašáky

Spojením pracovních činností a výtvarné výchovy vzniklo velké množství dřevěných letadel, ze kterých měly děti opravdu radost. Na strašácích se ještě pracuje a budou k vidění na podzimní výstavě.

Děti si vyzkoušely brousit i vrtat ve školní dílně a v rámci výtvarné výchovy si barvami a fixami letadla vyzdobily. Podívejte, jak se jim povedly a jak na nich pracovaly, zde.

IMG_6592IMG_6688

Nebojíme se tvořit v ulicích města aneb Street Art s našimi žáky

Uměním se dá rozzářit kdejaká ulice ve městě, stará zídka, nehezká budova. Trhlinka v omítce nebo asfaltu, vyboulenina, díra či prorostlá tráva je krásným základem k dokreslení. A to je Street Art.

Dívky ze šestého ročníku si tuto techniku vyzkoušely na vlastní kůži a můžou se čím chlubit! Posuďtě sami :-) (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Ing. Veronika Adámková

street art 6ka

street art 01 6ka

Šesťáci si vyzkoušeli Land Art

Ve výtvarné výchově jsme využili krásného počasí a vyrazili do přírody. Tam jsme nasbírali různé přírodní materiály, které posloužily k uměleckým dílům.

Land Art je totiž úzce spojen s prostředím přírody, galerií může být louka nebo lesík za domem, prostě všude tam, kde umělci vytváří svá díla.

Pod rukami našich šikovných šesťáků vznikl například krásný motýlek, oko, obraz plný lučního kvítí, pizza nebo postavička ze hry Among Us (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Ing. Veronika Adámková

Land Art 6ka