Masopust – výroba masek na karneval

IMG_3730Masopust  začíná po svátku Tří králů a trvá do masopustního úterý.  Je to svátek pohyblivý a jeho délka záleží na termínu Velikonoc.  Masopust byl provoněný zabijačkou – doporučovalo se hojně jíst maso a vše mastné a masité, jen tak prý zůstane člověk po celý rok při síle. V tomto období se konaly svatby, bály a další zábavy. Lidé se prostě veselili. Vyvrcholením masopustních oslav byl průvod masek, ve kterém kráčely nebo poskakovaly maškary medvěda, koně, barevného Masopusta, žida s holí, nevěsty a ženicha, báby s nůší či kostlivce s kosou a dalších. Masky v doprovodu hudebníků obcházely dům po domu. U každého domu se průvod zastavil, muzikanti zahráli a paní domu si zatančila s medvědem, aby jeho síla přešla na celé stavení. Pantáta nabídl maskám občerstvení. Večer všichni vyrazili tančit do místního hostince, kde zábava o půlnoci končila. Po bujarém masopustním úterý následovala Popeleční středa, která byla začátkem čtyřicetidenního půstu trvajícího až do Velikonoc. Někdy bylo součástí masopustního veselí pohřbívání basy nebo loučení se s masopustem.

Školní rozhlas vyhlašuje, vesele nám oznamuje,

masopust zas přišel k nám, ten rej masek dobře znám.

Maškary k nám přišly, hej, začal masopustní rej.

Masopustní veselice, masopustní rej,

pojď si s námi masku dělat, na nic nečekej.

Chystáme se na karneval, bude zábava,

maska se nám lehce dělá, je to paráda.

Tímto bychom chtěli poděkovat za velmi zdařilou akci, kterou pro žáky 1. stupně a speciálních tříd připravili starší kamarádi, žáci 5.- 8. ročníku, pod vedením p. uč. Biberlové a Holcrové ve čtvrtek, hned po jarních prázdninách. Přišli za námi do tříd, přinesli materiál a šablony a vše nám pěkně vysvětlili. Společně jsme vyráběli karnevalové masky, které se nám moc povedly a byly nádherné. Dětem udělaly velkou radost a mnohé z nich byly i ozdobou maškarního bálu nejen v družině.

Za žáky a paní učitelky Mgr. Olga Široká

Valentýn na naší škole

20180214_105632Od té doby co tě znám,

krásný pocit v srdci mám,

Nezapírám… láska to je,

patří ti teď srdce moje.

Dne 14. února si školní parlament připravil pro žáky druhého stupně valentýnské tvoření.

O výrobu „ valentýnek“ v podobě přáníček, samozřejmě ve tvaru srdíček byl velký zájem.

Akce se vydařila a těšíme se již na další!

Tým školního parlamentu

Kloboukový den

3-2.tr.„Zítra do školy  čepici či klobouk vem!“
- hlásil nedávno školní parlament.
Chystáme pro vás “ KLOBOUKOVÝ DEN“.

Když jsme se 1. února učili,
různé pokrývky hlavy nás zdobily.
I když etiketa jasně říká
v místnosti být  bez kulicha,
my jsme si tento den užili
a na památku se i  fotili.

Mgr.Olga Široká

Projektový den školního parlamentu 27. – 28.6.2017

Ve dnech 27.-28. června se uskutečnila akce školního parlamentu, která měla za úkol zlepšit vztahy mezi 1. a 2. stupněm ZŠ. Děti byly rozděleny do skupinek po dvaceti napříč ročníky a za dozoru učitele obcházely celkem devět stanovišť. První den vyrazily liché ročníky a druhý den zase sudé. Původně byla akce plánovaná na Markově kopci, ale kvůli nepříznivému počasí se přesunula do blízkosti školy. Všechna stanoviště si pečlivě připravili členové školního parlamentu. Akce se povedla. Žákům se nejvíce líbilo stanoviště zaměřené na myslivost a stanoviště zaměřené na znalosti o Miroslavi, na dalších stanovištích žáci plnily úkoly o znalosti zvířat, chráněných rostlin, třídění odpadu, první pomoci, dvě stanovište měla sportovní zaměření a velice populární byla ochutnávka se zavázanýma očima.

Za organizaci děkujeme paní učitelkám Radce Holcrové a Lence Biberlové. Za fotodokumentaci děkujeme paní učitelce Janě Kadlecové.

Tým školního parlamentu :)

Přání ke Dni matek

flower-375720__180Dnes je ten krásný den,
je tu ten svátek.
Dnes je ten krásný den,
nastal Den matek.

Ony si to zaslouží,
za tu všechnu starost.
Pocit je nejhezčí,
když máš ze mě radost.

Ze všeho nejradši
mám svoji maminku.
Ale neboj se,
tebe mám taky ráda, tatínku!

Eliška Drahokoupilová, 6.A