VŮNĚ VÁNOC V DOŠKOVÉ CHALOUPCE

P1030350Poslední prosincový týden školního roku se vydaly obě druhé třídy do Petrovic do Doškové chalupy nasávat vánoční atmosféru. Převlečené tetičky a strýc pro ně připravili krásný školní pořad o tom, jaké zvyky a tradice doprovázely adventní a vánoční čas v dávných dobách. Děti se dozvěděly, jak chudé a skromné Vánoce tehdy lidé slavili. Porovnávaly výzdobu vánočního stromečku a vánočních dárků s těmi dnešními. Radost a nadšení v nich vyvolaly připravené dílničky, ve kterých si mohly vyzkoušet činnosti, které byly s vánočním časem spojené. Pekly perníky vlastnoručně vyrobené vtlačováním těsta do starých dřevěných forem. Louskaly několik druhů oříšků do ošatky a krájely jablíčka na sušené křížaly. Zkoušely také psát pohlednice husím brkem namáčeným v kalamáři. Na závěr je čekalo malé pohoštění v podobě vánočky a čaje. A překvapení. Zatímco se děti posilňovaly na cestu domů, objevila se ve světnici bíle zahalená postava, která kontrolovala, zda je čistě uklizeno a neválí se nikde prach. Než se stačily z toho překvapení vzpamatovat, tak je Lucie v bílém pomoučila na tvářích. Dopoledne uběhlo jako voda. Domů si vezly kromě nových zážitků i kouzlo starobylých Vánoc.

Žáci a paní učitelky 2.A a 2.B