Tentokrát na téma „bylinky“

Bylinky již mnoho let patří do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě a díky tomu jsou i snadno dostupné. Samozřejmě je však dnes můžeme i pěstovat na svých zahrádkách neboIMG_1864 zakoupit v obchodě. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také na různé obklady či koupele. Můžeme z nich vařit čaje i je přidávat do pokrmů. Na co vše bylinky působí, které z nich patří mezi ty nejznámější a jaké způsoby jejich uchovávání známe, se vydali zjistit naši prvňáčci do Suchohrdel u Miroslavi, kde sídlí společnost Bylinky s.r.o. Průvodcem bylinkového světa od semínka až po hotovou bylinku se nám stal pan Souček, který provázel děti po celé rozlehlém skleníkovém areálu a vysvětloval jim, co je třeba všechno udělat proto, aby ze semínka vyrostla chutná a voňavá bylinka, která po zabalení putuje do obchodních řetězců, kde si ji mohou zakoupit i lidé, kteří nemají možnost si ji vypěstovat na svých zahrádkách. Že je zde pěstování bylinek zcela biologické, tedy bez chemie,  bylo pro nás všechny velkým překvapením. Neváhali jsme proto cestou kolem jednotlivých druhů bylinek nejenom přivonět, ale také ihned ochutnat. To byla dobrota! Dokonce jsme si odnesli i pár bylinek domů, třeba pro přípravu zdravé svačinky do školy.

Mgr. Jana Pavlů