Stop kyberšikaně a netolismu

netolismus 31.10.2017 011Pojmy kyberšikana a netolismus jsou pro mnohé z nás neznámým pojmem, ale přísloví a životní zkušenosti nám říkají „neznalost neomlouvá“. Především děti jsou snadným terčem, mnohdy věří lžím a „kouzelným slovíčkům“, proto je třeba je předem chránit a připravovat na nebezpečí, která na ně číhají doslova na každém kroku.

Netolismu, závislosti na počítači a internetu, naše „moderní“ děti jen stěží odolávají, musíme jim tedy ukázat, jak se bránit a jak čelit tomuto  pokušení.

Mnohem nebezpečnější a těžko rozpoznatelná je kyberšikana. Jedná se o šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií jako jsou např. internet, mobilní telefony aj.

Společnost PODANÉ RUCE proto navštěvuje základní školy, aby žákům, prostřednictvím mladých lektorů, poradila a ukázala, jak se mají zachovat v těchto situacích, na koho se mohou obrátit a koho požádat o pomoc. V úterý, 31.10.2017, si žáci pátých tříd na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se asi cítí člověk závislý na internetu a sociálních sítích, čemu musí čelit zastrašované děti a hlavně poznali, že mohou pomoci, pokud se o něčem takovém dozví, byť jen náhodou z vyprávění kamaráda.

Buďme tedy ostražití a raději těmto nešvarům předcházejme, dětské duše jsou velmi snadno zranitelné.

Mgr. Jana Pavlů