Mumie světa

IMG_2570Našim žákům II. stupně se v měsíci dubnu naskytla jedinečná příležitost – zavítat do hlavního města Prahy, projít si celou trasu Královské cesty, která mapuje nejdůležitější a historicky nejcennější okamžiky našich českých dějin a poznat tak opravdové skvosty a poklady Prahy.

Kroky nás všech směřovaly nejprve k Pražskému hradu. Vidět monumentální katedrálu Svatého Víta patří k neopakovatelným silným dojmům i pro zahraniční návštěvníky. Vždyť její výstavba do dnešní podoby trvala rovných tisíc let a je tak dokladem časů a událostí, které utvářely dějiny nejen matičky Prahy, ale často i celé Evropy. Od zámeckých schodů se naskytá úchvatný výhled na panorama města a ne nadarmo se Praze říká : „ zlatá Praha stověžatá.“

Nerudovou ulicí jsme prošli Malostranské náměstí a pokračovali v cestě na Karlův most. Z jeho výše byl kouzelný pohled na řeku Vltavu protkanou desítkami větších či menších lodí, stejně tak jako na tichá zákoutí Kampy, kde žil a tvořil Jan Werich. Cestou na Staroměstské náměstí jsme stihli spatřit památný orloj, dílo Mistra Hanuše, a potom nezbývalo, než umně se prokličkovat ve spletitých davech turistů, kteří vesele korzovali náměstím, nepřetržitě fotografovali a gestikulovali . Praha se stala místem střetu nejen různých kultur, ale i světových jazyků.

Odpolední program našeho pobytu v Praze byl věnován jedinečné výstavě MUMIE SVĚTA .

Byla pojata jako výlet do historie lidstva, ve kterém jsme mohli sledovat její průběh na názorných příkladech mumií. Ty přinášejí svědectví o lidech a místech, která již dávno zmizela z povrchu zemského. Díky nejnovějším vědeckých metodám jsme měli tak možnost na výstavě poznat, jak lidé umírali, ale především jak žili, pracovali a v co posmrtného věřili. Výstava Mumie světa prezentovala originály, jenž byly zapůjčeny z věhlasných světových muzeí i ze soukromých sbírek. Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo o ojedinělou světovou výstavu, byly všechny exponáty pojištěny na desítky miliónů korun.

K nezapomenutelným dojmům pro nás zcela jistě patřilo, že jsme mohli pohlédnout do tváře Tutanchamona a společně s ním se přenést tisíce let do hloubi dějin i atmosféry starověkého Egypta, stejně tak jako poznat mumie z bažin severní Evropy, či trofeje domorodých indiánských kmenů z pralesů Jižní a Střední Ameriky, kteří hlavy nepřátel dokázali pomocí speciálních rostlinných louhů zmenšit do podoby závěsného amuletu na krk. Některé z mumií byly mumifikovány přirozenou cestou a našly se i na území naší republiky. Vstupovali jsme do dávno zapomenutých kostelních a hradních krypt, které po staletích vydaly mlčenlivě svoje tajemství.

O tom, že k lidem od nepaměti patřila i zvířata, svědčilo množství mumií zvířecích – např. egyptských koček, sokolů či jiných dravců. Lidé stejně tak úctu prokazovali mumifikací i psům či paviánům nebo ibisům.

Výstava nám přinesla nejen silný zážitek, ale i poznání, že tak jako je zrod nového života něčím vzácným , jedinečným a tajemným, tak i jeho zánik provází pieta, pokora a dík za život, který byl takový, jaký byl .

V naší další exkurzi navštívíme jiná historická a památná místa Prahy a denní pobyt spojíme i prohlídkou zajímavých expozic.

V Miroslavi dne 9. 5. 2018 zapsala: Mgr. Vladislava Smékalová