Miroslavský slavíček 2020

České a hlavně moravské lidové písně jsou naším národním dědictvím a provází nás od útlého dětství. V dnešní době se nám lidová píseň trochu vytrácí z rodin i školních lavic, proto mám snahu u nás podpořit hudební tradice a umělecké činnosti dětí v oblasti folklóru a uskutečnila jsem první ročník soutěže v sólovém zpěvu lidových písní nazvané Miroslavský slavíček. Školní kolo pro žáky 1. stupně ZŠ proběhlo 5. března v odpoledních hodinách. Přihlásilo se na 30 zpěváků a zpěvaček a  každý si připravil jednu lidovou píseň, kterou bez doprovodu zazpíval před tříčlennou porotou. Do poroty zasedli pedagogové i hudebníci, jmenovitě Mgr. Ludmila Schlesingerová, Mgr. Miloslava Růžičková a  Jan Hlaďo. Hostem soutěže byl i dlouholetý pedagog ZUŠ Hrušovany n/Jevišovkou a muzikant pan Ladislav Zapletal.  Děti soutěžily ve čtyřech kategoriích a tady jsou výsledky:

Miroslavský slavíček 1I. Kategorie (1. ročník)

1. místo    Amálie Nováková

2. místo    Marie Drastíková

3. místo    Pavlína Jeřábková

zvláštní cena poroty- Stela Venutová

Miroslavský slavíček 2II. Kategorie (2. ročník)

1. místo    Nicol Schlesingerová

2. místo    Pavlína Pravdíková

Ema Šimšová

3. místo    Tereza Formannová

Miroslavský slavíček 3
III. Kategorie (3. a 4. ročník)

1. místo  Lenka Benešová

2. místo  Matyáš Vrba

3. místo  Kateřina Nováková

Lucie Vančurová

zvláštní cena poroty – Kryštof Sterzik

Miroslavský slavíček 4IV. Kategorie (5. ročník)

1. místo Eliška Dostálová

2. místo Zuzana Balíková

Vítězům pogratulovala a diplomy předala paní ředitelka školy Mgr. Jana Kadlecová, která má ke zpěvu také velmi blízko. Za ceny pro vítěze a sladkosti pro soutěžící děkujeme Sdružení rodičů při ZŠ. Vítězové školního kola budou naši školu reprezentovat v okresním kole Znojemského slavíčka, který má již dlouholetou tradici a uskuteční se v polovině dubna ve Štukovém sále Znojemské Besedy. Děkuji učitelkám 1. stupně ZŠ za přípravu dětí na soutěž a postupujícím zpěváčkům přeji mnoho úspěchů ve Znojmě.

Mgr. Jana Benešová