Město Znojmo – Die Stadt Znaim

Projektová  práce  žáků  IX. ročníku

IMG_0361Ačkoliv se školní rok  2018/2019 nezadržitelnými kroky přibližuje ke svému závěru a našim žákům současných devátých ročníků tak ubírá poslední centimetry do cílové rovinky, kdy zdejší školu opustí a vydají se vstříc své budoucnosti ať již na gymnáziích, středních odborných školách s maturitou či na učebních oborech. Čekají je nejen noví pedagogové, přátelé, ale i předměty nebo jazyky.

Proto jsme se rozhodli v předposlední učební lekci  německého jazyka, která nese název DIE  STADT, věnovat se podrobněji historii, pamětihodnostem, ale i zajímavostem ze života v přírodě v našem okresním městě Znojmě, v němž zajisté budou někteří z nich od září pokračovat ve studiu.

Vytvořili jsme studijní skupinky o počtu 2-4 žáků, které se pilně věnovaly tématu, které si mohli žáci z nabízených možností sami zvolit.

Po celý měsíc jsme připravovali pracovní koncepty, které jsme potom překládali z českého jazyka do jazyka německého. Tímto způsobem se žáci současně naučili pracovat a  vyhledávat na PC nejen stěžejní informace, ale i zajímavosti, odkazy na další zdroje či archivní materiály, třídit poznatky na hlavní, důležité, ale i na takové, které je obohatí o dosud neznámé historické skutečnosti a fakta.

Potom na řadu přišel doprovodný obrazový materiál, který na fotografiích dokresloval celý námět práce.

Než jsme přistoupili k dalším postupům, museli jsme si samozřejmě připravit barevně i kompozičně podklad budoucího plakátu, který měl svojí barevností korespondovat se zvoleným námětem.

Nejnáročnější práce započaly v okamžiku, kdy žáci postupně překládali text do německého jazyka. Naučili se mnoho nových slovíček a jejich skládání do větných celků či odstavců, seznámili se blíže s gramatikou. Touto činností byli žáci velice zaujati a ti rychlejší brali svoji pomoc spolužákům ostatním za samozřejmost, neboť všem záleželo na dotažení projektu do finále v perfektní podobě.

Na jednotlivých plakátech se tak objevily náměty: Národní park Podyjí, Městské divadlo ve Znojmě, Znojemské historické vinobraní, Znovín a jeho historie, Městský pivovar Znojmo, Znojemská radniční věž,  Znojemské historické podzemí a Rotunda sv. Kateřiny.

Ke zpracování se nám nabízela celá řada dalších zajímavých námětů, které jsme však z časových důvodů již nemohli déle zpracovávat, takže čekají na budoucí devátý ročník – dnešní žáky osmého ročníku.

A protože závěrečná, poslední, lekce německého jazyka nese příznačný název DIE  FERIEN, nezbývá, než popřát již teď nejen chlapcům a děvčatům devátého ročníku, ale všem našim žákům krásné, bezstarostné a nezapomenutelné letní prázdniny!