Máme rádi zvířata

Nejen, že je máme rádi, ale také se rádi za nimi vydáme na návštěvu, abychom je lépe poznali. Proto jsme neváhali ani minutu a přijali jsme pozvání rodičů našeho spolužáka Šimonka, abychom se k nim domů přišliPrasátka 2020 006 podívat na 4-týdenní přeštická selátka. O chovu domácích zvířat jsme se už v prvouce učili, ale vidět všechno na vlastní oči a ještě si to i vyzkoušet, to se málokomu podaří. U Sterziků na dvorečku nás přivítali Šimonkovi rodiče a hned nás zavedli k ohradě, kde si lenošila obrovká prasnice, kolem které ustavičně pobíhala 4 malá selátka. Od pana Sterzika jsme se dozvěděli, že přeštické černostraké prase je původní plemeno ze západních Čech, že tato prasátka jsou povahově skromná, otužilá, odolná vůči chorobám i stresu. Prasnice mívají v průměru až 10 selat a jsou to velmi dobré a opatrné matky. Ta, kterou jsme viděli, měla asi 350kg a rozhodně budila u všech dětí respekt. Hlavním znakem těchto prasátek jsou klopené uši,černá hlava a tzv. plášť, který mají za hlavou. Chutnají jim brambory, piškoty, syrovátka, šrot, proto také velmi rychle rostou a patří  mezi tučná plemena. A že jsou chována především jako užitková zvířata se mohou děti přesvědčit, pokud přijmou pozvání na blížící se zabíjačku. Na rozloučenou jsme dostali i vzorek domácí paštiky, na které jsme si společně druhý den ve třídě pochutnali. Manželům Sterzikovým moc děkujeme a přejeme hodně úspěchů při chovu a selátka ať pořádně rostou.

Mgr. Jana Pavlů a žáci 2.B