Jednodenní exkurze žáků VII. – IX. ročníku do Vídně

IMG_0370Dne 13. prosince 2017 zavítala 49 členná skupina žáků naší školy na předvánoční exkurzi do hlavního města na Dunaji – do Vídně.

Naším cílem byla návštěva rakouského vojenského historického muzea ARSENAL WIEN, jenž sídlí v rozsáhlém komplexu vídeňského Arsenalu. Součástí této expozice je i venkovní galerie, kde jsou vystaveny dělové historické hlavně a starší kanóny.

Vnitřní výstavní prostory jsou rozděleny tématicky a chronologicky od počátku XVI. století – po vypuknutí I. světové války, jejímuž vzniku předcházel předvečer sarajevského atentátu.

Žáci tak měli možnost zhlédnout expozice, v nichž jsou obsaženy zbraně a výzbroj středověkých válečníků včetně jejich uniforem, bojových zástav a vyznamenání. Na stěnách jednotlivých rozlehlých sálů byly umístěny nástěnné olejomalby zachycující výjevy z rozhodujících válečných scén včetně památné bitvy na Bílé hoře v roce 1620, jenž pro náš národ znamenala počátek téměř třísetleté habsburské nadvlády. V dalších částech expozice zaujaly žáky zbraně tureckých oblehatelů Vídně v XVII. století, jejich výzbroj i uniformy, stejně jako zájem mnohých žáků upoutala doba napoleonských válek včetně zbraní, uniforem i historických portrétů jejich aktérů.

Opomenout nelze ani významné české vojevůdce – např. Albrechta z Valdštejna, rakouského generála Laudona i samotné panovnice tehdejší mocné rakousko – uherské monarchie – Marie Terezie.

Vzhledem k časové ose programu jsme prohlídku muzea zakončili a přemístili jsme se na návštěvu největšího vánočního trhu před budovou hlavní městské radnice, tedy Weihnachtsmarktu na Rathausplatzu přímo v samém centru Vídně. Tento rozsáhlý trh s nepřeberným množství lákavých lahůdek i více než stovkou stánků nabízejících vánoční dekorace, ozdoby, tradiční rukodělné výrobky, sklářské, keramické či řezbářské výrobky je fascinující nejen pro gurmánské návštěvníky, ale i pro obdivovatele kouzelné a neopakovatelné vánoční atmosféry, z níž již na nás dýchal předvečer nejkrásnějšího svátku v roce – Štědrého dne.

Právě v tomto adventním čase by měli mít lidé k sobě blíž, než je tomu v každodenním životě. Přejme si tedy nejen pro nás a naše nejbližší rodinné příslušníky, ale i pro všechny lidi dobré vůle:

kéž jsou letošní vánoční svátky bohaté nejen na dárky, ale především na úsměv, pohlazení a lásku. Nechť v srdcích každého z nás zažehnou teplo lidského vlídného slova i porozumění. Bylo by zajisté nádherné vědět, že tu nejsme sami, že i do našich srdcí, životů a snů, přišli nejvěrnější a trvalí přátelé:

LÁSKA – VÍRA – NADĚJE – ZDRAVÍ a MÍR

Mgr. Vladislava Smékalová