BYLINKY DO KAŽDÉ RODINKY ANEB DRUHÁCI NA EXKURZI

Předposlední den školního roku lilo jako z  konve a my se vydali minibusem naP1030780 exkurzi do firmy Bylinky s.r.o. do  Suchohrdel u Miroslavi. V jednom z nejmodernějších skleníků v Evropě nás čekaly nejen bylinky (móóóóře bylinek), ale i naše maminky, které zde pracují. Ochotně nás provázely celým provozem a seznamovaly s procesem pěstování bylinek. Vypěstovat bylinku ze semínka až po dospělou rostlinku v květináči – to jsou úplná kouzla a čáry nejen šikovných lidských rukou, ale i počítačem řízených programů. Z vůně bazalky, petržele, máty, šalvěje, rozmarýnu, oregana, pažitky, meduňky, tymiánu, libečku, koriandru a dalších bylinek se nám až zatočila hlava.

Ve skleníku či na poli bylo rozhodně na co koukat. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, jako že se při pěstování nepoužívají pesticidy, že rostlinky nebývají nemocné. V boji proti škůdcům využívají bioagenty, přirozené predátory a rostlinné preparáty. K zásobování skleníku teplem a elektrickou energií využívají nedalekou bioplynovou stanici. K zavlažování se používá výhradně dešťová voda, kterou sbírají a zadržují v obrovské laguně. Po přefiltrování se její kvalita blíží pitné vodě. Čerstvé bylinky, ať už v květináčích nebo řezané, putují na vaření do mnoha domácností a podniků veřejného stravování přes síť známých supermarketů po celý rok.

Přes nepřízeň počasí jsme si exkurzi moc užili. Moc se nám tam líbilo, načerpali jsme nové informace a zážitky. Domů jsme si vezli každý bylinku na památku. Velké poděkování patří všem z Bylinek, kteří nám návštěvu umožnili a prováděli nás.

Žáci a paní učitelka 2.B