Co je kyberšikana?

Únor 2018 006Pondělní dopoledne trávili žáci pátých tříd se zkušenými lektorů ze společnosti „Podané ruce“. Téma, o němž spolu diskutovali, bylo velmi aktuální a zajímavé, protože s kyberšikanou se mohou žáci setkat kdykoliv. Kyberšikana nebo též počítačová šikana je kolektivní označení forem šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je internet a mobilní telefon, které slouží k agresivnímu a záměrnému poškození uživatele těchto médií. Zahrnuje opakované chování a nepoměr sil mezi agresorem a obětí. Oběť vnímá to, co se děje, jako nepříjemné a ubližující. Prevence je důležitá a je třeba o těchto jevech s dětmi neustále diskutovat, abychom je včas odhalili a pomohli jim najít zpět pocit bezpečí, jistoty a soukromí. Internet a digitální zařízení dnes hrají v životě dětí významnou roli. Virtuální světy pronikají stále více do škol i domácností, pomáhejme proto našim dětem lépe se v nich orientovat a bránit se nešvarům, které skrývají.

Mgr. Jana Pavlů

Neny aneb najdi svou cestu

20171222_113632Je mnoho způsobů jak si předávat informace, zvláště ty, které nás mohou poznamenat na celý život, které nám napomohou splnit si určitý sen, ujasnit si vlastní cíl, nalézt vlastní potenciál. Tuto cestu si musí najít každý sám, ale je dobré, když nám někdo předá vlastní zkušenosti a nabídne techniky jak všeho docílit.

Toto a mnohem více do svého programu NAJDI SVOU CESTU zakomponoval i český raper NENY, který na naší školu zavítal 22.12.2017.

Žákům 5.- 9. ročníku popovídal o svém ne lehkém životě, svých snech, úspěších i pádech. Jeho vystoupení bylo nabito energií, proloženo řadou autorských písní. Do programu se zapojili i žáci, kteří se mohli otevřeně ptát na vše, co je zajímá; měli možnost ukázat, co umí. V závěru programu se vyfotit, získat autogram či si osobně s Nenym popovídat.

A tím to neskončilo! Dále mohou s Nenym komunikovat prostřednictvím sociálních sítí. Pro další podporu a motivaci byl vytvořen FB profil na adrese http://www.facebook.com/najdisvoucestu, kde mohou žáci komunikovat i s kamarády stejného zaměření, získat řadu informací k podpoře osobního rozvoje.

Stop kyberšikaně a netolismu

netolismus 31.10.2017 011Pojmy kyberšikana a netolismus jsou pro mnohé z nás neznámým pojmem, ale přísloví a životní zkušenosti nám říkají „neznalost neomlouvá“. Především děti jsou snadným terčem, mnohdy věří lžím a „kouzelným slovíčkům“, proto je třeba je předem chránit a připravovat na nebezpečí, která na ně číhají doslova na každém kroku.

Netolismu, závislosti na počítači a internetu, naše „moderní“ děti jen stěží odolávají, musíme jim tedy ukázat, jak se bránit a jak čelit tomuto  pokušení.

Mnohem nebezpečnější a těžko rozpoznatelná je kyberšikana. Jedná se o šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií jako jsou např. internet, mobilní telefony aj.

Společnost PODANÉ RUCE proto navštěvuje základní školy, aby žákům, prostřednictvím mladých lektorů, poradila a ukázala, jak se mají zachovat v těchto situacích, na koho se mohou obrátit a koho požádat o pomoc. V úterý, 31.10.2017, si žáci pátých tříd na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se asi cítí člověk závislý na internetu a sociálních sítích, čemu musí čelit zastrašované děti a hlavně poznali, že mohou pomoci, pokud se o něčem takovém dozví, byť jen náhodou z vyprávění kamaráda.

Buďme tedy ostražití a raději těmto nešvarům předcházejme, dětské duše jsou velmi snadno zranitelné.

Mgr. Jana Pavlů

První pomoc na naší škole

img_2605Dne 25. 10. 2016 proběhlo interaktivní školení První pomoci pro žáky pátého a osmého ročníku pod záštitou Oblastního spolku Českého červeného kříže Brno.

Jednalo se o tříhodinový program (hodina teorie a dvě hodiny praktických ukázek a nácviků).

Žáci se v teoretické části seznámili se základními složkami integrovaného záchranného systému, linkami tísňového volání a telefonováním na tyto linky; s první pomocí při zlomeninách, krvácení a při zástavě dechu i krevního oběhu.

V praktické části ošetřovali žilní krvácení, vyzkoušeli si masáž srdce na resuscitační figuríně, transport raněného a nacvičovali si situaci při dopravní nehodě.

Mgr. Radka Holcrová

Když chceš, tak to dokážeš!

Hned v pondělí ráno  po jarních prázdninách proběhl v prostorách naší školní tělocvičny program s názvem „Když chceš, tak to dokážeš“ pod taktovkou skvělého Radka Bangy ze skupiny Gipsy.cz. Povyprávěl nám svůj osobní příběh, příběhy svých příbuzných, kamarádů a známých a kladl různé otázky k zamyšlení. Odcházeli jsem s vědomím, že když chceme, tak to dokážeme, stačí CHTÍT, VĚŘIT A KONAT!